Міжнародні фінансові організації для України. Світовий банк

Останнім часом практично в усіх галузях економіки зростає кількість проектів, що реалізуються із залученням коштів міжнародних фінансових організацій.

НАРУ як професійне громадське об’єднання юридичних осіб приватного права та фізичних осіб, задіяних у сферах містобудування, житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та пов’язаних з ними галузях, інформуватиме про діяльність міжнародних фінансових організацій в Україні.

Сьогодні поговоримо про Світовий банк, що заснований в 1944 році та є однією з найбільших організацій, які надають допомогу країнам з метою стимулювання їх розвитку.

Банк розробляє стратегії допомоги для кожної з країн-клієнтів у співробітництві з державними органами, неурядовими організаціями й приватним сектором. Представництва Банку займаються реалізацією його програм, підтримують зв’язок з урядом і суспільством країн і сприяють більш глибокому розумінню проблем розвитку.

Світовий банк відрізняється від Групи Світового банку тим, що до нього входять лише дві інституції — Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) та Міжнародна асоціація розвитку (МАР), в той час як до Групи Світового банку входять, крім двох названих, іще три: Міжнародна фінансова корпорація (МФК), Багатостороння агенція з гарантій інвестицій (БАГІ) та Міжнародний центр з урегулювання інвестиційних спорів (МЦУІС).

Співробітництво зі Світовим банком здійснюється на основі прийнятої у лютому 2012 року Стратегії партнерства з Україною на 2012 -2016 роки, яка  спрямована на допомогу в  реалізації програми економічних реформ та інтеграції з ЄС.

Після приєднання в 1992 році України до Світового банку сукупний розмір операцій банку в країні за 70 проектами та програмами сягнув понад $12 млрд.

За останні два роки Група Світового банку надала Україні загалом $4,7 млрд у формі бюджетної фінансової допомоги, інвестиційних операцій та фінансування приватного сектору (разом з позиками в загальному розмірі в $4,435 млрд. від МБРР, а також позики МФК в розмірі $250 млн.).

Поточний інвестиційний портфель Світового банку в Україні за діючими проектами становить $3,1 млрд. (з яких приблизно $2,1 млрд. ще не використано).  

Більшість цих інвестицій мають на меті підвищення якості базових послуг у таких сферах як водопостачання, водовідведення, опалення, енергопостачання, транспорт, соціальний захист і охорона здоров’я населення, а також розвиток приватного сектору.

Серед інших, Світовий банк реалізує в Україні два проекти у сфері будівництва та житлово-комунального господарства.

Перший проект стосується розвитку міської інфраструктури. Загальна його вартість складає $350 млн., серед яких $300 млн. – позика Світового банку, $50 млн. – кошти Фонду чистих технологій.

Мета проекту: надання комунальним підприємствам допомоги у підвищенні якості та надійності їх послуг й ефективності використання енергії шляхом удосконалення інституційного потенціалу та інвестицій у відновлення та заміну пошкоджених систем водопостачання, водовідведення та переробки твердих відходів, а також поліпшення екологічної ситуації територій за рахунок вирішення проблеми очищення стоків та безпечної утилізації твердих побутових відходів.

Бенефіціари: комунальні підприємства Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Харківської областей. Запланований термін реалізації проекту 2014-2010 рр.

Другий проект Світового банку – «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України». Загальна сума фінансування – $382 млн., з яких $332 млн. – позика Світового банку, $50 млн. – кошти Фонду чистих технологій.

Метою проекту є надання комунальним підприємствам допомоги для підвищення надійності функціонування систем теплопостачання за рахунок робіт із реконструкції систем централізованого теплопостачання (генерації та транспортування тепла), а також поліпшення екологічної ситуації.

Бенефіціарами визначено комунальні підприємства Вінницької, Дніпропетровської, Миколаївської, Харківської, Херсонської, Хмельницької областей. Планується, що проект буде реалізовано до 30.10.2020 року.

Результатом співробітництва громадських інституцій з Групою Світового банку є підготовка (за участі, у тому числі, фахівців НАРУ) ряду методичних посібників, спрямованих на покращення інвестиційного клімату в будівництві:  «Сім кроків з децентралізації системи держархбудконтролю», «Деякі особливості визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об’єктів будівництва» тощо.

«Світовий банк – довгостроковий партнер України у сфері розвитку, і ми серйозно налаштовані на продовження підтримки України та її народу, щоб допомогти їм реалізувати економічний потенціал країни», – сказав Сиріл Мюллер 3 червня під час свого першого візиту до України. «Ми сподіваємося на тісну співпрацю з урядом та іншими ключовими партнерами в таких важливих сферах, як фінанси, податково-бюджетна політика, енергетика, соціальний захист та інші сектори, на благо народу України», – підсумував він.

Детальніше з діяльністю цієї міжнародної фінансової організації можна ознайомитися на офіційному сайті Представництва Світового банку в Україні.

Опубліковано в Статті