Чорнобиль: перший крок до реабілітації радіаційно-забруднених територій

Сьогодні Президент України підписав Закон України 1472-VIII від 14.07.2016 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань правового режиму території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». Фахівці НАРУ залучалися до робочої групи з його підготовки.

«Документ визначає особливості землекористування, спеціального водокористування, здійснення містобудівної діяльності, охорони атмосферного повітря на території зони відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення з метою забезпечення реалізації проектів з перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та реінтеграції постраждалої території» – зазначається на сайті Глави держави.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Одночасно набуде чинності Указ Президента України від 26.04.2016 № 174 «Про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника».

Заповідник площею 22 6964,7 гектара створюється в Іванківському і Поліському районах Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення з метою збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів Полісся, забезпечення підтримки та підвищення бар’єрної функції Чорнобильської зони, стабілізації гідрологічного режиму та реабілітації територій, забруднених радіонуклідами, сприяння організації та проведенню міжнародних наукових досліджень.

Такий крок виявив прогалини у законодавстві, які не дозволяли здійснювати види діяльності, важливі для функціонування радіоактивно забрудненої території, що і спричинило необхідність підготовки відповідного законопроекту.

«Слід докорінно змінити підходи до Чорнобильської зони. Ізоляція і правова невизначеність цієї територій мають поступитися глибокому науковому вивченню з перспективою поступової реабілітації. Прийнятий закон може стати першим кроком до цього» – вважають фахівці НАРУ.  

Опубліковано в Новини