Малий та середній бізнес України зможе отримати доступ до програми ЄС COSME

Сьогодні Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Урядом України і Європейським Союзом про участь України в програмі ЄС “Конкурентоспроможність підприємств малого і середнього бізнесу (COSME) (2014-2020)”. Відповідний законопроект за № 0130 з другої спроби підтримали 226 народних депутатів.

Competiveness of Small and Medium Enterprises (COSME) – європейська програма підтримки малого та середнього підприємництва (МСП), що реалізується в рамках стратегії “Європа 2020” та затверджена Регламентом Ради ЄС № 1287/2013 від 11 грудня 2013 року. Програма розрахована на період 2014-2020 рр. із загальним бюджетом у розмірі 2,3 млрд. євро.

Участь України у програмі COSME дозволить малому і середньому бізнесу залучати кошти та нематеріальні ресурси Європейського Союзу для більш якісної підготовки українського бізнесу до вільної торгівлі з ЄС, прискореного виходу вітчизняних підприємств на ринок ЄС, зміцнення торговельних зв’язків з європейськими компаніями та залучення іноземних інвестицій в Україну. Українські бізнесмени зможуть отримати фахові консультації та аналітику, супроводження експортно-імпортної діяльності та розширення торговельно-економічних зв’язків.

Освітня частина програми включає обмін досвідом, зокрема, із залученням коштів у рамках програми «Еразмус для підприємців», різноманітні секторальні конференції, тренінги, семінари, програми з обміну, стажування.

Для вітчизняних підприємств стануть доступні ряд інструментів, які фінансує програма COSME: Європейська мережа підприємств (EEN), служби підтримки інтелектуальної власності IPR Helpdesks, Портал інтернаціоналізації МСП (SME Internationalisation Portal), портал для МСП “Your Europe” та ін.

За інформацією розробників законопроекту, приєднання України до програми COSME створить можливості для реалізації трьох пріоритетних компонентів цієї програми:

  • Покращення умов доступу МСП на ринки (21,5% від бюджету програми COSME, ~ 500 млн. євро): забезпечення консультативних та аналітичних послуг, пов’язаних із супроводженням експортно-імпортної діяльності підприємств, їх інтернаціоналізацією та розширенням торговельно-економічних зв’язків.
  • Покращення умов для конкурентоспроможності (11,5% від бюджету, ~ 300 млн. євро): визначення та усунення зайвих регуляторних бар’єрів на внутрішньому ринку ЄС, імплементація Малого Акту Європи (Small Business Act for Europe) в третіх країнах, забезпечення діяльності мережі Уповноважених з питань МСП (SME Envoys), а також участі третіх країн в їх роботі, створення секторальних робочих груп задля обміну досвідом між представниками профільних органів державної влади тощо.
  • Формування культури ведення бізнесу (2,5% від бюджету, ~ 60 млн. євро): підвищення рівня освіти, розвиток менторської системи, обмін досвідом між підприємцями різних країн); покращення середовища (розбудова інфраструктури підтримки підприємництва, консультативна підтримка щодо законодавства); визначення та розвиток окремих бізнес-груп (розвиток жіночого підприємництва, кластерів по інтернаціоналізації МСП, підтримка молодих підприємців).

Участь у програмах COSME можуть брати український малий та середній бізнес, громадські організації, установи, агентства регіонального розвитку, освітні заклади, будь які українські бізнес-асоціації, профспілки, кластери, органи державної влади. Окремі вимоги до учасників прописані у спеціальних критеріях для кожної з підпрограм.

Для того, щоб взяти участь у будь-якому конкурсі в рамках проекту COSME, необхідно здійснити такі покрокові дії:

  1. Зайдіть на сайт https://ec.europa.eu/easme/en/cosme та оберіть потрібний вам конкурс. Інформація постійно оновлюється, тому варто слідкувати за оголошеннями на цьому сайті.
  2. Переконайтесь у тому, що кінцевий строк подачі заявки ще не настав та ваша організація відповідає критеріям конкурсу.
  3. Уважно прочитайте опис та умови конкурсу та завантажте для заповнення форми, які мають бути нижче під описом конкурсу. Подача проектної пропозиції відбувається лише онлайн.
  4. Якщо у вас виникнуть запитання з приводу заповнення форм, ви можете звернутися за консультацією до контактного центру EEN.

Звертаємо вашу увагу на те, що заповнення форм для будь-якого конкурсу в рамках COSME має бути виключно англійською мовою.

Оцінка та оголошення результатів конкурсів здійснюється Єврокомісією.

Найбільша підпрограма COSME – європейська мережа підприємств  European Enterprise network (EEN), яка створена у 2008  з метою інтернаціоналізації МСП, комерціалізації інновацій, пошуку інвестора/партнера закордоном для виведення на ринок нової технологічної продукції чи послуг, захисту прав інтелектуальної власності.

 

Інформацію підготовлено за даними веб-сайтів Мінекономрозвитку та Європейського виконавчого агентства з МСП (EASME).

 

Опубліковано в Статті